Giclée

Nigdy wcześniej dostęp do sztuki nie był tak łatwy jak dzisiaj. Jeszcze trzydzieści lat temu, żeby się nią interesować, trzeba było mieć potężne zaplecze finansowe i dużo szczęścia. Wyjazdy na zagraniczne wystawy raczej nie wchodziły w grę, a dostępne w sprzedaży albumy dawały o sztuce pojęcie tak mgliste, jak kiepskie były reprodukcje, które zawierały. Teraz wystarczy tylko włączyć Internet, gdzie aż się roi od stron poświęconych sztuce, wsiąść do samolotu i za trzy godziny znaleźć się w jednym z najlepszych europejskich muzeów lub sprawić sobie dobrą reprodukcję do powieszenia na ścianie. Jedną z technik, które umożliwiają wykonanie takiej reprodukcji jest giclée.

Giclée to wysokiej klasy wydruki. Mają dwie zasadnicze zalety: po pierwsze są wykonane przy użyciu bezrastrowego druku atramentowego, a po drugie – nie są drogie. Drukuje się je za pomocą pigmentów najwyższego gatunku na dobrych podłożach: papierach lub płótnach. Zapewnia to wysoką jakość reprodukcji i wyjątkowo żywą kolorystykę. Wydruki zabezpiecza się werniksem, dzięki czemu są bardzo trwałe.

Giclée stosuje się przede wszystkim do reprodukowania zdjęć wykonanych w technice cyfrowej: fotografii, grafik, ale także malarstwa. Od pewnego czasu technikę tę stosuje się także do wykonywania limitowanych edycji prac. W przypadku takich kolekcjonerskich edycji proces ich powstawania nadzoruje artysta, który osobiście sygnuje każdy wydruk, a często również dodaje odręcznie jakiś element, dzięki któremu praca staje się niepowtarzalna. Każdemu obrazowi jest nadawany indywidualny numer seryjny, a nabywca nierzadko dostaje też certyfikat autentyczności.

Definicja “Giclée” zaczerpnięta ze strony Czas Na Wnętrze.pl

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2